Kolorowanki dla dzieci warte uwagi

Dodano:2023-02-27
Kategorie:AktualnościKolorowanki dla dzieci warte uwagi

Kolorowanie jest tą formą zabawy, która może zdziałać dużo dobrego dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zapewnia rozrywkę i spełnia wiele ukrytych funkcji: wspiera dojrzewanie malucha, jego wyobraźnię, zaciekawienie i wiele innych cech rozwojowych.

Jeśli Twoje dziecko bez przekonania podchodzi do kolorowanek, spróbuj pokolorować pierwsze obrazki razem z nim. Warto nakłonić szkraba do rysowania, a nawet wybrać typowe kolorowanki dla chłopców i dziewczynek, zgodne z ich zainteresowaniami.

Kolorowanki dla maluszka

Uzupełnianie kolorami gotowych rysunków daje dziecku wiele frajdy. Brzdąc skoncentrowany na wybranej tematyce, choćby na samochodach, pogłębia swoje zainteresowania. Podczas czynności kolorowania poznaje różne rodzaje pojazdów, ich konstrukcję, a także okoliczności, w których dane auto funkcjonuje. Nabywa przy tym wiedzę o świecie. Uzupełniając obrazek, może samodzielnie wybrać rodzaj kredki i jej kolor. Dobierając barwy, maluch poznaje ich różne odcienie, podobieństwo, miesza je ze sobą i tworzy niepowtarzalną paletę. Uczy się je dopasowywać. Tu wyobraźnia stanowi klucz – koła mogą być różowe, a szyby aut pomarańczowe. Nie ma to znaczenia. Ważne, że dziecko czerpie z nieprzebranych zasobów własnej wyobraźni. Stąd tylko krok do odkrycia indywidualnych predyspozycji, choćby przy próbie odtworzenia kolorowanego obrazka czy narysowania jego alternatywnej wersji. W ruch mogą pójść pisaki, farbki czy plastelina. Nieważne, czy artystyczny twór będzie rzeczywisty; istotne, by dziecko odkryło w sobie małego artystę, chętnego do nieszablonowego myślenia. Jego pomysł – jego satysfakcja.

Książeczki do kolorowania dla dzieci a ich wiek

Warto zauważyć, że kolorowanki dla maluszków wykonane są grubszą kreską, mają mniejszą ilość szczegółów, natomiast większą płaszczyznę do wypełnienia. Z kolei książeczki do kolorowania dla dzieci starszych mają więcej szczegółów, mniejsze pola do wypełniania kredkami, a w rezultacie obrazki wykazują ciekawszy walor artystyczny.

Kolorowanki dla maluszka ─ w wolnej chwili

Kiedy maluch ma do dyspozycji trochę wolnego czasu, na przykład spokojne popołudnie, kolorowanie jest dla niego fascynującym zajęciem, a przy okazji zapewnia drogocenną chwilę odpoczynku jego opiekunom. Rysowanie kredkami bardzo dobrze wycisza i pomaga skupić się na jednym zadaniu. Przy okazji to świetna zabawa, która przygotowuje dziecko do edukacji w przedszkolu, a potem w szkole. Ma on podczas kolorowania szansę na wyciszenie się po emocjonującej zabawie na placu zabaw z rówieśnikami. Warto pamiętać o równowadze i zapewniać maluchowi równie dużo czasu na interakcje i komunikowanie się z innymi dziećmi, które są niezwykle ważne w jego prawidłowym rozwoju. Zwłaszcza na początkowym etapie życia.

Koncentracja podczas kolorowania

Małe dzieci często interesują się jednocześnie wieloma rzeczami i w swojej niewyczerpanej energii liczą na nowe atrakcje. Precyzyjność ruchów, na których dziecko musi się skupić podczas kolorowania, przymusza je do orientacji na jednym zadaniu. Powolny proces nabywania tej umiejętności wzmacnia stopniowo cierpliwość, która jest platformą wprowadzającą przyszłego ucznia do sztuki koncentracji i uczenia się.

Kolorowanki a samoocena

Dziecko, które nie nabyło jeszcze zdolności samodzielnego rysowania, może dzięki kolorowaniu gotowych obrazków stworzyć obraz, który odpowiada mu pod względem estetycznym i jest zgodny z jego zainteresowaniami. Maluch poprawia dzięki temu swoją samoocenę. Gotowe kolorowanki mogą znaleźć się w jego osobistej teczce lub zawisnąć na ściance dumy – gdzie wszyscy goście będą mogli podziwiać jego zaangażowanie i wkład w powstawanie rysunków. Ważne, by dziecko samo wybierało swoje zainteresowania i nie było przymuszane do wyboru tematyki kolorowanek.

Kolorowanki i wyobraźnia

Kolorowanki są wstępem do dalszej ekspresji twórczej. Gotowy obrazek dziecko może według uznania ozdobić, uzupełnić, podjąć decyzję o jego ostatecznym wizerunku. Przy braku umiejętności stworzenia równie pięknego rysunku będzie miało podstawy ─ kontury ─ do dalszego rozwijania swojej wyobraźni. Warto jednak pamiętać, że podczas kolorowania maluch nie wyraża pełni swojej pomysłowości i kreatywności. Trzeba pamiętać o tym, by poza kolorowaniem dawać szansę dziecku na wyrażenie osobistej inwencji twórczej i pozwolić mu tworzyć własne rysunki, dzięki którym odczuje pełną satysfakcję i wiarę we własne siły.

Rysowanie wstępem do pisania

Usprawnianie umiejętności kolorowania poprawia koordynację wzrokowo-ruchową. Co to tak naprawdę znaczy? To umiejętność synchronizacji ruchów ciała lub rąk z tym, na co patrzymy. Proces ten trwa od urodzenia człowieka przez całe jego życie.

Podejmowanie przez dziecko prób trzymania się linii, precyzja i dokładność są bardzo dobrym ćwiczeniem zręcznościowym mięśni dłoni, poprawiającym małą motorykę. Mówiąc inaczej, kolorowanie jest dobrym ćwiczeniem zręcznościowym, wymagającym wielu skoordynowanych ze sobą ruchów. Prawidłowe trzymanie kredek przygotowuje dziecko do umiejętności rysowania kształtów i szlaczków w przedszkolu, pierwszego pisania liter, uczy także staranności. Gdy kolorowanie staje się łatwiejsze, oznacza to, że ręka jest już prawie gotowa do pisania.

Dobrej jakości kredki mają znaczenie

Niezwykle ważna jest jakość ─ maluszka, który nie chce rysować czy kolorować, można przekonać kredkami z wyższej półki. Lepsze kredki mają znaczenie, nie łamią się podczas rysowania, a ich temperowanie nie sprawia trudności. Kiedy dziecko będzie używać kredek dobrej jakości, uzyska podczas kolorowania intensywniejsze kolory i nie będzie musiało zbyt mocno naciskać na kartkę papieru. Zbyt duży nacisk może, ale nie musi, wywołać problemy z tak zwanym chwytem pisarskim, skutkujące na przykład dysgrafią.

Kolorowanki z naklejkami

Dużym urozmaiceniem dla dziecka są dołączane do kolorowanek naklejki. To barwny wabik, który może nakłonić dziecko do poświęcenia większej uwagi czynności kolorowania. Ogromną ofertę atrakcyjnych i różnorakich kolorowanek dla dzieci proponuje Wydawnictwo MARTEL.

Zalet wynikających z kolorowania jest wiele. Podczas uzupełniania konturów obrazków dzieci nabywają wiedzę o otaczającym ich świecie. Kolorowanie wycisza, uczy cierpliwości, zdolności koncentrowania się na jednej czynności i precyzyjnego wykonywania zadań. Warto zapewniać dziecku nowe kolorowanki ─ z pewnością ciekawie spędzi czas i skorzysta z ich nieocenionej, pożytecznej funkcji.

Katarzyna Dobrogowska

e-katalog
Bezpieczne płatności
Zamów przez telefon
Darmowa wysyłka od

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?