Rozmowa z Katarzyną Michalec, autorką książek aktywizujących dla dzieci, publikowanych m.in. w Wydawnictwie MARTEL

Dodano:2023-09-26
Kategorie:Aktualności

Pisanie książek stało się hobby

ROZMOWA Z KATARZYNĄ MICHALEC, AUTORKĄ KSIĄŻEK AKTYWIZUJĄCYCH DLA DZIECI, PUBLIKOWANYCH M.IN. W WYDAWNICTWIE MARTEL

Katarzyna Dobrogowska, Wydawnictwo MARTEL: Tworzy Pani ćwiczenia edukacyjne dla dzieci w formie książek aktywizujących, opowiadań, bajek i wierszy. Jest Pani autorką ponad stu pozycji książkowych. We współpracy z Wydawnictwem MARTEL wydała Pani książeczkę edukacyjną dla dzieci, ilustrowane „Dyktanda z zadaniami ortograficznymi”, z dołączonymi naklejkami. Co wpłynęło na wybór naszego wydawnictwa?

KATARZYNA MICHALEC: ─ Pierwszą książeczkę Wydawnictwa MARTEL zobaczyłam u córki znajomej. Pomysłowa, ładnie wydana, więc pomyślałam, że i ja mogłabym wysłać tam swoje propozycje. Udało się. Dzisiaj cieszę się już kilkoma pozycjami wydanymi u Państwa.

Bohaterką książeczki jest ciekawa świata gąsienica Jagódka i jej towarzysz żółw Gustaw. Naszych Czytelników z pewnością zainteresuje inspiracja do stworzenia tych sympatycznych postaci.


─ Od początku chciałam napisać książeczkę o przyjaźni dwóch zwierząt. Gąsienica z żółwiem wydała mi się najzabawniejszą parą. Dopiero później pomyślałam, że te krótkie historyjki mogą służyć także do utrwalania ortografii. Dołączyłam zadania ─ i tak powstała książka.

To ciekawe połączenie. A co wpłynęło na decyzję napisania pierwszej książki dla dzieci?

─ Pierwsza książka zawierała prace plastyczne dla dzieci. Coś w stylu „zrób to sam”. Pomyślałam, że fajnie jest wymyślać różne rzeczy, na przykład z niepotrzebnych już przedmiotów, i zachęcać dzieci do kreatywnej zabawy, zamiast do siedzenia przed komputerem czy telefonem.

Bardzo dobry pomysł. A jak zachęcić najmłodszych do czytania?

─ Myślę, że najważniejsze jest, aby czytać dzieciom książki od najmłodszych lat. Później same będą po nie chętniej sięgać.

Do jakich dzieci kieruje Pani ćwiczenia aktywizujące?

─ Moje książeczki kierowane są do najmłodszych dzieci, od przedszkola do pierwszej, drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej.

W Wydawnictwie MARTEL wydała Pani ćwiczenia edukacyjne „Zadania z flamastrem. Wykreślanki słowne”. Jaki rodzaj wiedzy wspiera książeczka i jaką funkcję spełnia dodany flamaster suchościeralny?


─ Tego typu ćwiczenia doskonale rozwijają spostrzegawczość, cierpliwość i wzbogacają słownictwo. Dzięki flamastrowi, który można zmazywać, poprawimy błędy i będziemy mogli wrócić do zadań za jakiś czas. Poza tym dzieciaki uwielbiają różne drobiazgi, które sprawiają, że książki są dla nich atrakcyjniejsze.

W swojej pracy nawiązuje Pani do tematyki edukacyjnej, związanej z liczeniem oraz zasadami języka polskiego. Co wpływa na ten wybór?

─ Nie mogłam w nieskończoność tworzyć książek z zabawami plastycznymi, dlatego postanowiłam spróbować sił w innych dziedzinach. Zaczęłam pisać teksty i wymyślać różne zadania. Obecnie łamigłówki dla dzieci stanowią większość moich prac.

Czy wśród pozycji wydawniczych znajdują się również takie, które dedykuje Pani dzieciom z różnego rodzaju dysfunkcjami językowymi?

─ Tak, wydałam kilka książeczek do utrwalania głosek sprawiających trudności w wymowie.

Napisała Pani również ćwiczenia edukacyjne dla dzieci pt. „Zagadki matematyczne. Dodawanie” w formie wierszowanej. Jaki jest odzew ze strony Czytelników? Czy rymy pomagają dzieciom w liczeniu?


─ Czytałam kilka opinii na temat książeczki. Wygląda na to, że czytelnicy są zadowoleni. Jedni twierdzą, że dzięki niej dodawanie staje się zabawą, a inni, że matematyka jest o wiele przyjemniejsza. Ja nigdy nie lubiłam matematyki, dlatego uważam, że taka nauka poprzez zabawę najlepiej pomaga ją zrozumieć i choć trochę polubić.

Drugą książeczką aktywizującą dla dzieci z tej serii są „Zagadki matematyczne. Dzielenie”. Czy trudno jest przełożyć działania matematyczne na język dziecięcy, trafić do percepcji najmłodszych Czytelników?

─ Układanie takich zagadek to przyjemność i nie sprawia mi to żadnych trudności. Myślę, że zadania w postaci prostych, zrozumiałych rymowanek to dobry sposób na utrwalanie zasad dzielenia. A przede wszystkim ciekawa odskocznia od zwykłych działań matematycznych.

Do pisania potrzebne jest natchnienie czy wystarczy codzienna, systematyczna praca?

─ Ja zawsze czekam, aż coś spontanicznie wpadnie mi do głowy. Może to być sam tytuł, a później już leci. Wymyślanie na siłę nie przynosi efektów. Ale u każdego zapewne wygląda to inaczej.

Czy poza pisaniem książek znajduje Pani czas na hobby?

─ Oczywiście. Zawsze mam czas, aby pójść w góry, poczytać czy zrobić coś dla siebie. Chociaż z czasem właśnie pisanie stało się moim hobby.

Planuje Pani wydanie kolejnych książek? Jeśli tak ─ czy będą związane z nauką pisania i czytania?

─ Planuję napisać jeszcze wiele książek. A z czym będą związane, to zależy od tego, jakie pomysły wpadną mi do głowy.

9788365807984 Kolorowanka Boże Narodzenie9788365807984 Kolorowanka Boże Narodzenie Bestseller

9788365807984
7.99PLN
9788367668972 Emi boi się spać9788367668972 Emi boi się spać Nowość

9788367668972
34.99PLN
e-katalog
Bezpieczne płatności
Zamów przez telefon
Darmowa wysyłka od

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?