5 powodów dlaczego warto czytać książki.

Dodano:2020-06-02
Kategorie:Felieton

„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie.” – Umberto Eco

1. Czytanie książek to najlepsze ćwiczenie na rozwijanie wyobraźni i wzbogacanie słownictwa.

Czytanie książek angażuje jednocześnie wiele obszarów mózgu - te, które odpowiedzialne są za widzenie, za język i za skojarzenia pojęciowe. Lektura książki daje więcej czasu na myślenie i pozostawia więcej niedopowiedzeń niż w przypadku oglądania filmu.Można zatrzymać się, przemyśleć, podkreślić ważny fragment, przedyskutować go z bliskimi. U wielu wybitnych i genialnych autorów oraz wynalazców podkreślenia i komentarze na marginesach czytanych przez nich książek stanowiły ważny element rozwoju czy refleksji nad badanym tematem. Dlatego też wiele osób nie pożycza innym czytelnikom własnych książek - zapisują w nich bowiem swoje dość osobiste przemyślenia.

2. Czytanie książek uspokaja.

Kiedy jesteśmy bardzo zestresowani, wystarczy otworzyć ciekawą książkę i nasza uwaga od razu podąży za jej fabułą. Stres z całego dnia pracy czy zdenerwowanie związane z kłopotami w szkole mijają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, jeśli zanurzymy się w naszej ulubionej lekturze.
Czytanie obniża poziom stresu o 68 proc., wygrywając ze słuchaniem muzyki (62 proc. skuteczności), piciem herbaty (54 proc.) czy pójściem na spacer (42 proc.).
Dlatego też wiele osób na wypoczynek podczas urlopu zabiera książki. Łatwiej się wtedy "oderwać" od rzeczywistości, skoncentrować, pobyć w innym świecie, gdzie nasze codzienne problemy przestają istnieć.

3. Czytanie książek wspomaga zdrowy i głęboki sen.

Czytanie przed zaśnięciem (często już w łóżku) - to codzienny, sprawdzony rytuał znaczącej liczby czytelników. Dobra lektura pozwala zapomnieć o stresie minionego dnia i się wyciszyć. Wielu mądrych rodziców czyta książki swoim dzieciom przed zaśnięciem, aby je uspokoić i pomóc się im zrelaksować. Słuchanie i czytanie uspokaja nasz organizm, przygotowując go do snu. Przyciemnione światło daje sygnał do ludzkiego umysłu, że może uspokoić fale mózgowe. Wówczas zaczyna wydzielać się hormon snu - melatonina. Warto więc na godzinę przed snem odłożyć komputery, laptopy, smartfony, aby ich niebieskie światło nie pobudzało niepotrzebnie naszego umysłu. Papierowe książki są najlepszym kompanem dobrego snu.

4. Czytanie książek poszerza wiedzę.

To, co przeczytamy, zostaje w naszej pamięci na długo, poszerzając nasze horyzonty i dotychczasowe zasoby wiedzy. Ludzie regularnie czytający lepiej wypadają w testach na inteligencję, a ich zdolności poznawcze są wysokie do późnej starości. Czytanie jest doskonałą gimnastyką dla mózgu. Kto czyta, tego umysł jest sprawniejszy i lepiej funkcjonuje przez długie lata.

5. Czytanie książek wzbogaca słownictwo i płynność mowy.

Aby być doskonałym mówcą i nie mieć kłopotów z budowaniem zdań, w dawnych ćwiczeniach dla mistrzów oracji (mów publicznych) zalecano głośne czytanie i wyraźne artykułowanie dźwięków i całych wyrazów. Osoba oczytana z łatwością buduje zdania, używa dużej ilości słów, a słownictwo to jest bogatsze niż u kogoś, kto książek nie czyta. Chcesz, by Cię słuchano i uważano za osobę inteligentną? Czytaj - przynajmniej pół godziny dziennie. Czytanie książek od najmłodszych lat to najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka. To nauka argumentowania i wysławiania się w debatach, przemowach, wystąpieniach publicznych. Tak kształcili się wybitni - warto z tej mądrości skorzystać we własnym zaciszu domowym.

9788366753709 Miś Foszek nie chce jeść warzyw9788366753709 Miś Foszek nie chce jeść warzyw NowośćBestseller

9788366753709
12.99PLN
e-katalog
Bezpieczne płatności
Zamów przez telefon
Darmowa wysyłka od

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?